Strona główna O projekcie

O projekcie

Status prawny Żydów to jedno z ważniejszych zagadnień historycznych, z którymi spotykają się nie tylko badacze i badaczki pracujący w obszarze studiów żydowskich, ale wszyscy, którym bliska jest przeszłość i potrzeba jej zrozumienia.

Na jakiej podstawie Żydzi mogli kupować nieruchomości? Co warunkowało miejsca ich osadnictwa? Czy mieli prawo wyborcze? Jakich zawodów nie mogli wykonywać? Czy należało płacić za noszenie tradycyjnego stroju żydowskiego? Jakie podatki płacili Żydzi? Na jakich warunkach pełnili służbę wojskową?

To tylko część pytań, z którymi historycy i historyczki spotykają się w codziennej pracy naukowej, nie koniecznie studiując tylko dzieje wspólnot żydowskich.

„Status prawny Żydów na ziemiach polskich pod zaborami i w II Rzeczypospolitej. Edycja źródeł” – to jeden z największych projektów edytorskich podjętych w polskiej humanistyce w ostatnich latach.

Jedenastoosobowy, międzynarodowy zespół badawczy prowadzi pracę nad edycją sześciu tomów źródeł normatywnych (ustawy, dekrety, ukazy, rozporządzenia, zarządzenia), które regulowały status prawny Żydów na ziemiach byłej I Rzeczypospolitej pod zaborami oraz w II Rzeczypospolitej.

W ciągu pięciu lat intensywnej pracy badawczej i edytorskiej chcemy przekazać do rąk czytelników przełożone na język polski, opatrzone komentarzem i aparatem krytycznym najważniejsze przepisy prawa, które normowały losy Żydów na ziemiach polskich w XIX wieku i międzywojniu.

Strona internetowa będzie też miejscem, gdzie odnajdą czytelnicy szereg przykładów stosowania owych przepisów. Prowadzone przez nas kwerendy archiwalne, przynoszą dziesiątki ciekawych przykładów, ilustrujących nie tylko kontekst powstawania przepisów, ale także ich praktyczne stosowanie. Studia nad tym zagadnieniem będą doskonałym przewodnikiem dla tych, którzy sięgając po przygotowane przez nas edycje będą mogli rozważać kwestię skuteczności i obowiązujących przepisów.

Edycja tradycyjna będzie podzielona w następujący sposób:
T. 1. Księstwo Warszawskie (oprac. dr Aleksandra Oniszczuk)
T 2. Królestwo Polskie 1815-1915 (oprac. dr hab. Artur Markowski, prof. ucz, współpr. Anna Dybała-Pacholak)
T. 3. Galicja 1772-1914 (oprac. dr Alicja Maślak-Maciejewska, dr Maria Vovchko, dr Małgorzata Śliż-Marciniec)
T. 4. Zabór pruski 1772-1914 (oprac. dr Michał Szulc)
T. 5. Ziemie Zabrane 1772-1915 (oprac. dr Andrei Zamoiski, Victoria Gerasimova)
T. 6. II Rzeczpospolita 1918-1939 (oprac. dr Zofia Trębacz)

Przed nami szereg wyzwań: spotkań, dyskusji i trudnych wyborów.
Zapraszamy do kontaktu z zespołem i dzielenia się uwagami o naszych pracach i działaniach.

Działalność

Pesach
22 kwietnia, 2024
3 kwietnia, 2024
23 marca, 2024
12 lutego, 2024
24 stycznia, 2024
Skip to content