Źródło
Podst. wyd.: AGAD, Rada Ministrów KW, II 165, s. 90 (rkps). Lit. przedm. Oniszczuk, s. 224-225.
Kontekst historyczny
W listopadzie 1812 r., w czasie wojny Napoleona z Rosją [1], z uwagi na skrajnie trudną sytuację finansową Księstwa i klęski ponoszone na froncie, władze centralne podjęły decyzję o podwojeniu ryczałtu podatku zastępującego służbę wojskową Żydów. Była to najprawdopodobniej zmiana nienegocjowana z żydowskimi mieszkańcami Księstwa – o ile w dekrecie dotyczącym wprowadzenia podatku zastępującego służbę z 29 stycznia 1812 r. wielokrotnie podkreślano konsensualny charakter układu, o tyle dekret z 7 listopada 1812 r. nie wspomina już jakichkolwiek ustaleń z przedstawicielami społeczności żydowskiej.
Dokument
Data wydania (zgodnie z kalendarzem gregoriańskim): 7 listopada 1812 roku
Frederyk August
Z Bożej Łaski Król Saski, Xiąże Warszawski
Rada Ministrów
Z władzy Sobie udzieloney Dekretem 26 Maia 1812 [2]
Zważywszy, że lud wyznania mojżeszowego zarówno z innemi mieszkańcami kraju prawu konskrypcji podlega i że lubo uwolnionym został za roczną w gotowiźnie opłatą od zwykłego podczas pokoju popisu, takowy jednakże układ [3] nie może się stosować do czasu wojny, który nie dozwalając ograniczać liczby popisowych, odmienne tym samym w chwilach spokojnych stanowi ustępuje z prawidła. Chcąc zatem z wymienionych dopiero pobudek zbliżyć lud starozakonny do równości stosunkowej w ponoszeniu tego ciężaru, który teraz wszystkie inne klasy mieszkańców bez wyręczenia dotyka, upoważnia niniejszym ministra przychodów i skarbu [4] do wybrania od ludu wyznania mojżeszowego, za uwolnienie od konskrypcji na czas teraźniejszej wojny, drugiej takiej sumy, czyli złotych polskich siedm kroć sto tysięcy, jaką podług układu w czasie pokoju płacą, a którą również corocznie aż do końca obecnej wojny w terminach składać będą obowiązani.
Działo się w Warszawie na Sessyi dnia 7 listopada 1812.
S. Potocki Prezes [5]
[1] Wojna Francji i jej sojuszników z Rosją trwała od czerwca do grudnia 1812 roku, w której liczny udział
wzięło wojsko Księstwa Warszawskiego. Napoleon Bonaparte, zgromadziwszy wielonarodową armię liczącą prawie 600 tys., dokonał inwazji, dążył do utrzymania blokady kontynentalnej Wielkiej Brytanii. Klęska Wielkiej Armii stała się przyczyną upadku jego imperium, a w konsekwencji także upadku państw utworzonych z jego inicjatywy, w tym Księstwa Warszawskiego.
[2] Dekret ten, z uwagi na trwającą wojnę Napoleona z Rosją, tymczasowo zmieniał zasady dotyczące stanowienia prawa w Księstwie. Aby zapewnić możliwość szybszego reagowania na bieżące potrzeby, monarcha przekazał Radzie Ministrów swoje uprawnienia prawodawcze.
[3] Mowa o układzie, który zawarły władze Księstwa z reprezentantami społeczności żydowskiej 29 stycznia 1812, zamieniającym obowiązek czynnej służby wyznawców judaizmu na opłatę wnoszoną przez ogół ludności tego wyznania.
[4] Funkcję ministra przychodów i skarbu sprawował wówczas Tadeusz Matuszewicz (1765-1819) – polityk,
publicysta, mówca, poeta. Funkcję tę pełnił od 30 września 1811 r. i utrzymał ją zarówno w okresie przejściowym, już po upadku Księstwa, jak i po uformowaniu się Królestwa Polskiego, w latach 1815-1817.
[5] Stanisław Kostka Potocki (1755-1821) – Prezes Rady Ministrów Księstwa Warszawskiego od marca 1809 r. Był doświadczonym politykiem – w okresie Sejmu Wielkiego uchodził za jednego z ważniejszych stronników konstytucji. Gruntownie wykształcony, arystokrata-libertyn, od młodości członek lóż masońskich, tolerancyjny wobec innych religii. B. Grochulska, Potocki Stanisław Kostka, w: PSB, t. 28, Wrocław-Warszawa-Kraków 1984-1985, s. 158-170.